LinuxDays 2019

Your locale preferences have been saved. We like to think that we have excellent support for English in pretalx, but if you encounter issues or errors, please contact us!

Pavel Píša

Vystudoval obor kybernetika a robotika na ČVUT FEL, kde v současné době učí a pracuje na projektech využívajících Linux a další procesorové technologie. Paralelně se zabývá návrhem firmware a elektroniky laboratorních a medicínských přístrojů a přesného servořízení ve firmě PiKRON.


Twitter account Twitter account

Sessions

10-05
16:00
110min
NuttX (RTEMS) - ukázky aplikací, výměna zkušeností
Pavel Píša

Systém NuttX nabízí alternativu k OS GNU/Linux pro mikrokontroléry s malým množstvím paměti (např. 32kB RAM), přitom dodržuje standardy POSIX a tak je možné psát aplikace přenositelné mezi GNU/Linuxem a NuttXem.

Workshop nabízím jako příležitost k setkání se, vzájemnou výměnu zkušeností jak s OS tak s podporovaným HW. Hlavní přínos může mít pro ty, co vlastní některý z podporovaných procesorovým modulů a chtějí si na něm něco vyzkoušet a případně poradit. Předvedu, jak systém nakonfigurovat a pustit na několika našich deskách s rozhraním ETHERNET, CAN, RS-485. Předvedu, jak kompilovat a nahrávat aplikace přes síť, vytvářet "jaderné" moduly atd. Využitelnost sytému testuji pro jednoho našeho firemního partnera a v duchu otevřeného sdílení SW a znalostí jsem již několik oprav i úprav umožňujících obecnější využití systému do projektu přispěl. Naopak si rád poslechnu zkušenosti druhých.

Pokud bude zájem, tak na shodném hardware předvedu i běh systému RTEMS. Mohu zodpovědět dotazy, jak moc velký je rozdíl ve výbavě, bezpečnosti atd. proti systému GNU/Linux a kde má smysl o těchto alternativách uvažovat a kdy je jim lepší se naopak vyhnout.

Classroom 348
10-06
16:00
50min
QtMips - interaktivní seznámení s procesorem od jednotlivých instrukcí po volání operačního systému a grafiku
Pavel Píša, Karel Kočí

S využitím výukového simulátoru QtMips bude vysvětlené a demonstrované zpracování základních instrukcí a omezení daná rychlostí pamětí. Jejich řešení přidáním vyrovnávacích pamětí a proč ani na reálných/velkých systémech špatně navržené programy vyrovnávací paměť nezrychlí. Pokračovat bude vysvětlení a vizualizací zřetězeného zpracování instrukcí, přístup k jednoduché vstupní a výstupní periferii, sériovému portu, výstup s využitím služeb operačního systému, využití přerušení, přechod k programování v jazyce C a výstup textu na grafickém displeji. Diskuze o perspektivách procesorových architektur a jejich výuky.

Materiály pro prezentaci http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linuxdays-19/

Živý assembler http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/linuxdays-19/live.S

Popis cvičení https://cw.fel.cvut.cz/b182/courses/b35apo/tutorials/02/start

Release https://github.com/cvut/QtMips/releases

Online http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/apo/qtmips/qtmips_gui.html

Bin, Linux, Mac, Win, GCC MIPS ELF http://cmp.felk.cvut.cz/~pisa/apo/qtmips/

Room 111