Otevřený protokol uLAN RS-485, 30 let služby v laboratořích, zdravotnictví a zeměděltsví
Protokol uLAN byl původně v devadesátých letech navržený pro sběr dat a řízení laboratorních přístrojů - HPLC chromatografů. Požadavek byla plnohodnotná multi-master komunikace s deterministickým přístupem na médium realizovatelná na tehdejším dostupném hardware, sériovém portu PC počítačů (pod DOSem) a dostupných osmibitových mikrokontrolérech Intel 8051 z assembleru. K arbitraci přístupu byl použitý podobný princip dominant-recessive signálů jako u sběrnice CAN, přitom vlastní data se přenáší na vyšší frekvenci než bity v arbitrační fázi (15 let před CAN FD), v diferenčním režimu push-pull (25 let před CAN XL) a do délky 2kB (25 let před CAN XL).
Protokol našel díky spolehlivosti a otevřenému návrhu uplatnění v zemědělství i domovní automatizaci. Aktuální verze driveru podporuje Linux kernel, Windows, NuttX a embedded zařízení bez operačního systému.
V příspěvku bude představen jak vlastní návrh a cesta k němu tak i přístoje v moha případech s otevřeným návrhem HW a souvisejících aplikací. Po přednášce si bude možné i s zařízeními vyzkoušet objektovou komunikaci s plnou automatickou introspekcí a konfigurovatelností datových kanálů pro procesní zprávy.