LinuxDays 2023

Jak to bylo pohádko, když přišlo na svět GNUňátko?
10-07, 15:00–15:50 (Europe/Prague), 155
Language: Čeština

Přehled období sdílení a rozvoje a období zavírání a maximalizace kontroly s hlavním zaměřením na vznik a rozvoj všeobecně přijatých konceptů operačního systému, kterým navrhl Richard Matthew Stallman jméno POSIX a Linus Torvalds implementaci jádra, která obsadila beze zbytku ne jen TOP500 superpočítačů, ale zajišťuje i běh mnoha malých systémů od sekaček trávy, přes více jak polovinu mobilních telefonů až po helikoptéru na Marsu.


Přehled vychází z úvodní přednášky předmětu Open Source Programování, který přispěl jako jeden z odrazových můsteků studujícím se zájem k cestě do světové špičky využití a vlastním příspěvkům do otevřených operačním systémů a kompilátorů. Jiným byl však svými základními požadavky na znalost koncepce a využití open, read, write, close, ioctl, mmap (na Windows NT+ CreateFileMapping/MapViewOfFile, jméno neodpovídá sice POSIXu, ale koncepty přebrané), že byl z programu budoucích IT expertů vypuštěný.


Difficulty

Začátečníci

See also:

He studied cybernetics and robotics at CTU FEE, where he currently teaches and works on projects using GNU/Linux and other processor technologies. He participates in design of firmware and electronics of laboratory and medical devices and precise servo control at PiKRON.com company. He provides consultations to more companies in the field as well.

This speaker also appears in: