LinuxDays 2024

Vaše jazykové nastavení bylo uloženo. Česká lokalizace je stále ve vývoji, pokud narazíte na chyby, neváhejte nás kontaktovat!

Principy predikce skoků v procesorech od QtRvSim po Zen5
13.10, 11:00–11:50 (Europe/Prague), 111
Jazyk: Čeština

Současné procesory dokončují i 8 instrukcí v jednom hodinovém cyklu. Přitom v běžných aplikacích je často již každá pátá instrukce skoková a přítup do vnější paměti odpovídá době vykonání až 1000 instrukcí sekvenčně. Mnoho řeší cache paměti, ale i tak skok bez predikce nebo chybná predikce znamená ztrátu okolo 30 hodinových cyklů, tedy potenciálu pro vykonání sekvenčních 100 až 300 instrukcí (podle hloubky pipeline a šířky dekodéru a cest - 4 klasický Intel/AMD, 6 jejich trace cache, 8 M1). Základní principy predikce skoků budou vysvětlené s využitím 6 přednášky z předmětu B35APO a demonstrované na simulátoru QtRvSim, který byl aktuálně o vizualizaci principu predikce rozšířený prací Jiřího Štefana. Dále se podíváme jakým směrem se predikce skoků vyvíjí v aktuálních procesorech a jaká úskalí v oblasti bezpečnosti optimalizace a kompromisy v návrhu HW mohou přinášet a jak je možné procesorům ulehčit ze strany programátorů až po eliminaci většiny vstupními/nepredikovatelnými daty podmíněných skoků v programech.


Obtížnost

Intermediate

He studied cybernetics and robotics at CTU FEE, where he currently teaches and works on projects using GNU/Linux and other processor technologies. He participates in design of firmware and electronics of laboratory and medical devices and precise servo control at PiKRON.com company. He provides consultations to more companies in the field as well.

Tento přednášející je uvedený také u: