12.10.2024 –, 107
Jazyk: Čeština
Výpočetní infrastruktury jsou již od základu navrženy tak, aby jejich kapacity byly co nejlépe využity a jednotlivé vědecké výpočty probíhaly co nejefektivněji. A to jak z hlediska párování typu algoritmu a dostupného HW, tak z hlediska využití dostupných zdrojů (CPU, GPU, RAM, diskové prostory, SW licence). Přednáška popíše, jak hledáme další cesty ke zvýšení energetické efektivity a udržitelnosti v kontextu infrastruktury, která propojuje výpočetní a úložné kapacity českých akademických institucí.
První část přednášky (Jiří Sitera, CESNET) bude spíše koncepční, ukážeme si jednotlivé možnosti a směry green computingu, cíle a záměry probíhajícího evropského projektu a návaznost na další oblasti (energetika, otevřená věda). Druhá část přednášky (Lukáš Hejtmánek, CERIT-SC) nás zasadí do reality, ukáže výsledky experimentálního ověření efektivity jednotlivých opatření a měření provedených v rámci reálného výpočetního prostředí.
Pokročilí
Absolvent FAV ZČU distribuované systémy 1996, podílel se na vybudování distribuovaného prostředí ZČU (Orion) a národní výpočetní infrastruktury MetaCentrum, účastnil se mezinárodních projektů (EGI.eu) a v současné době spolupracuje na implementaci EOSC v ČR (open science). Stál u zrodu univerzitního makerspace IoT lab a je členem výboru EurOpen.CZ a podílí se na přípravě konferencí. Mezi záliby patří fotografování https://www.instagram.com/jiri.sitera/
IT architect at center CERIT-SC Masaryk University and e-INFRA CZ