Pavel Tišnovský
Pavel Tišnovský vystudoval VUT FIT a v současné době pracuje na projektech vytvářených v jazycích Python a Go. Pro vlastní projekty a výzkum používá převážně programovací jazyk Clojure, v odůvodněných případech i Javu (to již dlouho ne), Python, ANSI C, Go a pro několik hobby projektů i assembler pro starodávné osmibitové mikroprocesory.
Sessions
Programovací jazyk Python v současnosti patří mezi nejoblíbenější programovací jazyky vůbec. Současně se jedná o jazyk, do něhož jsou postupně přidávány nové vlastnosti. Jednou z potenciálně velmi užitečných nových vlastností v Pythonu je podpora pro takzvaný pattern matching, která umožňuje krátký a efektivní zápis mnoha algoritmů. Na této přednášce se seznámíme s tím, jak lze pattern matching v Pythonu prakticky využít.
Přijďte se naučit programovací jazyk Go. Jedná se o výkonný kompilovaný a silně typovaný jazyk, jehož základy je možné se naučit doslova za několik hodin a již za týden je v něm možné tvořit produkční software. V současné době je Go jádrem většiny komponent ekosystému kontejnerů; je v něm naprogramován například Kubernetes, OpenShift, Podman, Docker, Prometheus, ale i NATS, Minio či NSQ. Nejsou potřeba žádné předchozí zkušenosti s tímto jazykem.
Programovací jazyk Python v současnosti patří mezi nejoblíbenější programovací jazyky vůbec. Současně se jedná o jazyk, do něhož jsou postupně přidávány nové vlastnosti. Velmi důležitou vlastností, která byla do Pythonu relativně nedávno přidána, je podpora pro zápis typových informací, díky níž je možné tvořit bezpečnější a v mnoha případech i mnohem rychlejší aplikace. Na této přednášce se seznámíme s tím, jak se typové informace zapisují a jak se typový systém Pythonu odlišuje od dalších mainstreamových programovacích jazyků, například od Javy.