LinuxDays 2024

Pavel Píša

He studied cybernetics and robotics at CTU FEE, where he currently teaches and works on projects using GNU/Linux and other processor technologies. He participates in design of firmware and electronics of laboratory and medical devices and precise servo control at PiKRON.com company. He provides consultations to more companies in the field as well.


Mastodon

https://social.kernel.org/ppisa


Přednášky

13.10
10:00
50 min
Levné řízení motorů a robůtků s RISC-V procesory Espressif a systémem NuttX
Pavel Píša, Jakub Janoušek

Pro praktickou výuku procesorových systémů jsme zkombinovali kity s procesory ESP32-C6 a dvoukolové podvozky ve stylu MBot platformy doplněné o stejnosměrné motory s inkrementálními snímači a další senzory, budiči a dalšími periferiemi. Robůtci a jejich programování studenty z programu https://spacemaster.eu/ za polárním kruhem zaujali.

Se sice sice starším ESP32-C3 jsme pak testovali možnosti vývojové desky ICE-V Wireless, která procesorový kit doplňuje o malý programovatelný obvod (FPGA iCE-40). Návrh logické části je možný s plně otevřeným řetězcem YosysHQ. Pro otestování možností byl již zvolený návrh řízení třífázového PMSM motoru a to jak s využitím knihovny PXMC v jazyce C tak s využitím modelového návrhu v prostředí pysimCoder. Diplomová práce pana Janouška pak dokumentuje jak navržený ovladač pro konfiguraci iCE-40 (již zahrnutý v NuttX mainline), tak dosažené výsledky s řízením motorů (ice-v-pmsm).

111
13.10
11:00
50 min
Principy predikce skoků v procesorech od QtRvSim po Zen5
Pavel Píša

Současné procesory dokončují i 8 instrukcí v jednom hodinovém cyklu. Přitom v běžných aplikacích je často již každá pátá instrukce skoková a přítup do vnější paměti odpovídá době vykonání až 1000 instrukcí sekvenčně. Mnoho řeší cache paměti, ale i tak skok bez predikce nebo chybná predikce znamená ztrátu okolo 30 hodinových cyklů, tedy potenciálu pro vykonání sekvenčních 100 až 300 instrukcí (podle hloubky pipeline a šířky dekodéru a cest - 4 klasický Intel/AMD, 6 jejich trace cache, 8 M1). Základní principy predikce skoků budou vysvětlené s využitím 6 přednášky z předmětu B35APO a demonstrované na simulátoru QtRvSim, který byl aktuálně o vizualizaci principu predikce rozšířený prací Jiřího Štefana. Dále se podíváme jakým směrem se predikce skoků vyvíjí v aktuálních procesorech a jaká úskalí v oblasti bezpečnosti optimalizace a kompromisy v návrhu HW mohou přinášet a jak je možné procesorům ulehčit ze strany programátorů až po eliminaci většiny vstupními/nepredikovatelnými daty podmíněných skoků v programech.

111